Pobyt w górskim uzdrowisku to nie tylko szansa na podreperowanie zdrowia, ale również możliwość spędzenia czasu w bliskości szeregu pieszych szlaków i nowoczesnej architektury. Z ciekawostek warto wiedzieć, że to właśnie Krynica-Zdrój nosi miano perły górskich uzdrowisk, ze względu na bogactwo atrakcji do zwiedzania zarówno zimą, jak i latem.
Deptak z początku XVI wieku
Chluba Krynicy-Zdroju jest z całą pewnością deptak, który nawiązuje do początków istnienia osady zwanej dawniej Krzenyczem, który dość szybko, bo już w roku 1794 roku zaczął pełnić funkcje uzdrowiskowe, przyjmując kuracjuszy na kąpiele lecznicze. W okolicy deptaku znajduje się całe mnóstwo zabytkowych, drewnianych willi, pijalni wód, jak również restauracje, miejsca zabaw dla dzieci. Jako jedno z nielicznych miast uzdrowiskowych umożliwia zakup lodów rzemieślniczych prosto z pojazdu w stylu retro przez obsługę w strojach z epoki. Jest główna atrakcja miasta, którą warto zwiedzić bez względu miejsce zarezerwowanego noclegu w Krynicy.
Góra Parkowa i Kolejka Gondolowa
W Krynicy można spotkać się na żywo zarówno z najstarszą w kraju kolejką terenowo-linową w Polsce na Górę Parkową, jak i nowoczesną koleją gondolową na Jaworzynę Krynicką. Na szczytach obu gór czekają na turystów zarówno pamiątki, jak i miejsca do wypoczynku, restauracje, place zabaw i oczywiście cały ogrom szlaków turystycznych.
Wieża widokowa ze ścieżką w Krynicy
Nowością jest wieża widokowa w Słotwinach. To pierwsza w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew o wysokości 49,5 metra i długości wspomnianych ścieżek aż 1030 metrów. Jej atutem jest dostępność również dla rodzin z wózkami czy dla osób niepełnosprawnych. Na jej trasie czeka na małych i dużych turystów wiele ciekawostek w postaci instalacji i tablic informacyjnych. Po dotarciu na sam szczyt powrócić można zjeżdżając z góry, metalową zjeżdżalnią.
Muzeum Nikifora Krynickiego vs Muzeum Zabawek
W mieście jest szereg atrakcji dla każdego. Przykładem może być to Muzeum Nikifora Krynickiego w zabytkowej willi Romanówka z 1850 roku, w ślicznym turkusowym kolorze. Dla dzieci zaś interesującą podróżą w czasie będzie czy też Muzeum Zabawek, w którym można w jednym miejscu prezentowane są zabawki historyczne, regionalne i współczesne.