Piękno gór jest w zasadzie bezdyskusyjne. Wiele osób uwielbia zarówno same góry, jak i wycieczki po pięknych szlakach prowadzących od szczytu do szczytu. To także dobry sposób na wyciszenie i zresetowanie głowy po ciężkim okresie w pracy. Jednak warto pamiętać, że góry, choć piękne, bywają też bardzo niebezpieczne. Czy wiemy więc jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w górach?

Górskie wędrówki a bezpieczeństwo

Już na samym początku warto zaznaczyć, że nie ma czegoś takiego jak oficjalne zasady bezpieczeństwa spisane i wydane przez organizację typu PTTK czy GOPR, chociaż i one co jakiś czas przedstawiają tego typu listę zasad skierowaną wprost do turystów, szczególnie tych amatorskich i mniej doświadczonych. Warto więc skorzystać z ich wiedzy i wziąć sobie do serca ich wskazówki. Istnieją bowiem pewne uniwersalne zasady, o których zawsze warto pamiętać, wychodząc w góry, bez względu na to, jakie góry to są i w jakim państwie się one znajdują. Pamiętajmy o jednym – zdrowy rozsądek to najlepsze, w co powinien zaopatrzyć się każdy turysta i tak naprawdę właśnie na nim oparte są zasady bezpieczeństwa w górach.

Jak zadbać o bezpieczeństwo?

Po pierwsze idąc w góry, wybierz cel, który jest w zasięgu Twoich możliwości. Zaplanuj też całą trasę, zakładając alternatywne drogi i najbliższe schroniska a przed wyruszeniem na szlak, poinformuj znajomych lub rodzinę, gdzie zamierzasz się udać. Dbaj też o kontakt z innymi podczas samej wycieczki – krótki SMS albo wiadomość na portalu społecznościowym są jak najbardziej dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj też o bardzo ważnej sprawie – sprawdź pogodę, a jeśli ta będzie zła, odpuść.

Kolejna rzecz to odpowiednie wyposażenie. Pamiętaj, że kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza i dobre buty to “must have” każdego wyjścia w góry. Warto też zabrać kilka najpotrzebniejszych rzeczy takich jak latarka, nóż czy podstawowy zestaw pierwszej pomocy. I jeszcze jedno – naładuj telefon i zapisz numer ratunkowy! Oby się nie przydał, ale lepiej dmuchać na zimne. Na koniec pamiętaj, aby trzymać się planu trasy i wyjść na szlak jak najwcześniej. Noc to nie najlepsza pora na chodzenie po górach, szczególnie kiedy coś się wydarzy! I jeszcze jedno. W górach poruszaj się zawsze bezpiecznie. W końcu życie masz tylko jedno!