Polskie góry przyciągają co roku tysiące turystów, a każdy z nich marzy o idealnym wypoczynku. Dla jednych oznacza to leżenie na hotelowym leżaku lub korzystanie z dobrodziejstw ośrodków SPA, dla innych różne formy aktywnego wypoczynku, które gwarantują świetną zabawę i dawkę pozytywnych emocji. W zależności od pory roku urlopowicze mogą zdecydować się na różne propozycje dynamicznego spędzenia wolnego czasu.

Korzyści aktywnego wypoczynku w górach

Zalety wysiłku fizycznego można wymieniać bez końca, dodatkowo w górach można go połączyć z podziwianiem natury. Aktywność fizyczna, która nie jest zbyt forsowna, korzystnie oddziałuje na mięśnie, poprawia krążenie i sprzyjaj zdrowiu. Jest dobrym sposobem na zapobieganie wielu schorzeniom. Aktywność w górach jest świetną zabawą, a dodatkowo pomaga się odstresować. Ponadto zmniejsza ryzyko zawału, a wyrobione mięśnie chronią stawy i kości przed kontuzjami. Efektem aktywności górskiej jest także wydajniejsza praca serca oraz spadek zawartości cholesterolu we krwi. Dodatkową zaletą jest spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie – lepsza jakość życia. Oprócz formy fizycznej poprawia się również forma psychiczna – aktywność fizyczna wpływa bowiem na lepszą sprawność mózgu. Ruch sprzyja pojawianiu się nowych neuronów i stymuluje tworzenie się nowych komórek nerwowych.

Sposoby na ruch

Istnieje wiele form aktywnego wypoczynku. Jedne są indywidualnie, drugie warto przeprowadzić w grupie. W okresie zimowym największym powodzeniem cieszą się głównie stoki narciarskie – można z nich korzystać, jeżdżąc na nartach lub na snowboardzie. Ale każda inna pora roku umożliwia ruch na świeżym powietrzu. Coraz większą popularnością cieszy się technika nordic walking. Prawidłowe posługiwanie się kijkami odciąża stawów kolanowych i zmniejsza lub likwiduje bóle kręgosłupa. Sposobem na intensywny kontakt z naturą gwarantują górskie wycieczki rowerowe. Ogromnym ułatwieniem dla miłośników tej aktywności jest możliwość wypożyczenia rowerów w pensjonacie lub w hotelu. Czas w górach można spędzać bardzo aktywnie, zwiedzając okolicę – tą najbliższą oraz tą troszkę dalszą. Doświadczone ośrodki wypoczynkowe zapewniają zorganizowane wyjazdy, bardzo często z udziałem profesjonalnego przewodnika. Dzięki temu wyjazd w góry może być pełen niezapomnianych wrażeń. Po intensywnych aktywnościach warto zrelaksować się, korzystając z oferowanych masaży rehabilitacyjnych, klasycznych lub relaksacyjnych.